11/07/2018

T-shirty czyli najpopularniejsza część garderoby

mens t-shirt

Koszulka to tylko z pozoru prosty temat

T-shirt jest dziś znany wszystkim. Noszą go zarówno osoby dorosłe, dzieci, młodzież i starsi. Początkowo popularna koszulka wyglądała nieco inaczej niż aktualna wersja. Była noszona przez pilotów i marynarzy w tropikalnym klimacie. Spełniała rolę bielizny i zakładano ją pod marynarkę bądź koszulę. Po raz pierwszy t-shirt uszyła firma Hanes Knitting Company i pojawił się w sprzedaży na rynku europejskim w 1901 roku. Jak to często w modzie bywa ogromny wpływ na ówczesny wygląd t-shirta miało Wojsko Stanów Zjednoczonych Ameryki. Lotnictwo USA podczas I Wojny Światowej zauważyło, że europejscy piloci posiadają dużo wygodniejsze odzienie. W koszulce przeprowadzono modyfikacje takie jak: zmniejszenie wcięcia i dodania ściągacza oraz rękawków. Wtedy też uzyskano charakterystyczny kształt litery T. Wyraz t-shirt trafił do angielskiego słownika w roku 1921. W latach 60tych nastąpił prawdziwy przełom ponieważ wynaleziono plastizol – specjalny rodzaj atramentu. Coraz częściej na t-shirtach powstawały napisy i różnego rodzaju grafiki.

Przejdźmy jednak do istotnych informacji dla każdego, modnego faceta. Po pierwsze, aktualna koszulka męska występuje w różnych krojach. Najbardziej popularne z nich to:

  • Regular Fit : Najbardziej standardowy krój. Nie jest zbyt luźny, ale też nie podkreśla sylwetki. Pasuje każdemu, a najlepiej wyglądać w nim będą mężczyźni dość dobrze zbudowani.
  • Slim Fit : Krój idealny dla osób wysokich i szczupłych. Koszulka jest węższa, taliowana i dużo lepiej podkreśla sylwetkę niż standardowy krój Regular Fit.
  • Loose Fit : Środowisko rapu, skateboardzistów. Wszyscy kojarzymy czarnoskórych wykonawców z USA w luźnych, długich t-shirtach. Kiedyś noszony  wyłącznie przez różnych „zajawkowiczów”, obecnie staję się popularne we wszystkich grupach społecznych. Osoba szczupła wygląda trochę jak ubrana w „worek”, ale właśnie taki jest zamysł tego stylu. Loose Fit podkreśla luźny styl bycia, wolność, niezależność i łamanie reguł.

Powyższe kroje to oczywiście tylko podstawy. Pamiętajmy, że kroje każdego producenta będą się trochę różnić. Najlepsze firmy tworzą też nowe, mniej popularne typy np. Muscle Fit lub Skinny Fit. Nowoczesny mężczyzna, który dba o siebie z pewnością chce podkreślić swoją sylwetkę. W ostatnich latach największe firmy wypuszczały świetne serie t-shirtów w kroju Slim Fit. Koszulka opinała się w rejonie klatki piersiowej i bicepsów. Ostatnio popularność zyskuje jednak krój Oversize. Świetnie pasuje zarówno do wąskich jeansów typu rurki jak i spodni typu jogger. Uzyskujemy look wyluzowanego, aczkolwiek modnego gościa. Pamiętajmy jednak, że podstawą jest nasza sylwetka. Żaden t-shirt nie będzie prezentował się dobrze jeśli mamy wąskie barki, a szerokie biodra. Receptą jest tylko siłownia!

Po drugie tshirty mogą posiadać nadruk lub nie. Te bez nadruku to klasyka i będą pasowały do większości stylizacji. Biały, dobrze dopasowany t-shirt(krój Slim bądź Muscle Fit) będzie pasował pod marynarkę lub kardigan jako zestaw casual. T-shirty bez nadruków, na moim przykładzie, pasują różnego rodzajów jeansów, chinosów, joggerów i właściwie każdych spodni.  T-shirt z nadrukiem to opcja bardziej sportowa i młodzieżowa. Taki zestaw również pasuje do jeansów i innego rodzaju spodni, ale nie komponuje się zbyt dobrze z marynarkami. Tworząc zestaw Casual nie wybierajmy wiec t-shirtów z nadrukiem. T-shirty z grafikami nosimy wyłącznie na wakacyjnym luzie.