23/04/2018

Styl do pracy czyli jak robić dobre wrażenie

Styl do pracy nie musi być nudny

Na początku chciałbym się skupić na zróżnicowaniu między stylem formalnym i nieformalnym. Nie każdy może sobie pozwolić na dowolność stylu przy konkretnym stanowisku. Istnieją miejsca pracy, w których z góry nałożone są określone elementy ubioru.

Ja tymczasem przedstawie klasyczne i ponadczasowe stylizacje, które nadają się zarówno podczas pracy w biurze jak i spotkań biznesowych.

Często w nowym miejscu nie chcemy się zbyt wyróżniać, dlatego najpierw zwracamy uwagę na styl ubioru ludzi, z którymi pracujemy. Warto czasem jednak zaryzykować i ubrać się z polotem. Jeśli chodzi o pracę biurową często pracodawcy ustalają sztywne normy, co wprowadza nas w zakłopotanie. Przyznam, że będzie ciężko „zaszaleć” w przypadku jeśli Twoim miejscem pracy jest np. hotel i otrzymujesz strój pracowniczy. Tutaj rzeczy, na które masz wpływ to wybór odpowiednich butów, zegarka, okularów i ogólnego dbania o perfekcyjny wygląd. Jeśli jednak Twoim miejscem pracy jest przykładowo bank, ale nie masz z góry narzuconego uniformu, ciesz się, bo masz duże pole do popisu.

Mówiąc o stylu formalnym mam na myśli koszulę w kolorach: klasyczna biel, jasny róż, błękit – tylko i wyłącznie z długim rękawem. W przypadku, gdy spotkanie jest mniej formalne, można podwinąć rękawy, co zdecydowanie ułatwia sytuację podczas letnich dni. Typowym elementem jest oczywiście odpowiednio dobrana marynarka. Wyróżniamy marynarki typowo garniturowe i mniej formalne casualowe. Absolutną podstawą jest dobór odpowiednich butów w zależności czy mamy w pełni formalny zestaw czy właśnie bardziej casualowy. Jeśli chcesz stworzyć zestaw formalny to spodnie muszą ściśle nawiązywać do marynarki. Jeśli garnitur jest granatowy to buty powinny być czarne.  Napiszę to od razu: nie kupuj garnituru w kolorze czarnym. To kolor na pogrzeb lub na wyjątkowe, wieczorowe uroczystości. Kiedy masz już garnitur, koszulę i buty czas na dodatki. Nie ma nic gorszego niż widok faceta w garniturze z plecakiem alpinistycznym czy innego, sportowego rodzaju. Wybór odpowiedniej, skórzanej torby i zegarka to ważne uzupełnienie całej stylizacji. Kontynuując wątek torby: jej kolor i materiał powinien być taki sam jak butów i paska. Jeśli mamy więc czarne, skórzane buty to pasek i torba muszą być również skórzane i w kolorze czarnym. Zegarek to oznaka profesjonalizmu i daje pewność, że szanujesz czas swoich klientów. Skórzana torba zawsze wygląda o klasę lepiej niż reklamówka bądź zwykła teczka z dokumentami.  Nie daj sobie wmówić, że wygląd nie ma znaczenia, a liczą się tylko umiejętności. Nawet specjalista IT, będzie otrzymywał mniej zleceń jeśli ubiera się jak kloszard.

Stylizacje pracowników biurowych zdecydowanie różnią się od upodobań osób, które pracują w bardziej kreatywnych profesjach. Tutaj ze względu na dowolność i indywidualność możliwości jest naprawdę wiele, ale o tym będę rozważać w kolejnych wpisach.

 

Zawody, gdzie można się naprawdę fajnie ubrać to np. przedstawiciel handlowy, sprzedawca, kierowca, malarz ale też cala masa zawodów, gdzie nie mamy z góry narzuconego dress code. Jeśli pracujesz jako white collar worker pod żadnym pozorem nie możesz zakładać nawet najlepiej skrojonych krótkich spodenek do pracy.  Sandały są również wykluczone. Jest to objaw braku szacunku do innych współpracowników i klientów. Pokazywanie odkrytych nóg jest także nieeleganckie i nie pasuje do wizerunku nowoczesnego mężczyzny. Jeśli Panie czytają mojego bloga, to doradzam Wam, nie ubierajcie do pracy głębokich dekoltów i sukienek odsłaniających ramiona. To zostawcie na wieczór. Podobnie z dobieraniem ubioru zgodnie z przeznaczeniem o czym już wspomniałem w zdaniu o plecaku:) Do pracy nie ubieramy rzeczy sportowych, których przeznaczeniem jest trening, czy innego rodzaju aktywność sportowa:)

Zaprezentuje teraz 4 zestawy, które stworzyłem specjalnie dla was. Zaczynam od zestawu formalnego, następnie propozycje casualowe, a na końcu luźny, aczkolwiek schludny zestaw do wolnych zawodów:)

Tutaj z kolei prezentuje styl elegancki ale zdecydowanie nieformalny. Eleganckie spodnie, marynarka i różowa koszula bez krawata tworzą zestaw, który posiada klasę.

A teraz propozycje do wolnych zawodów

Mam nadzieje, że zainspirowałem niejednego z was do nieszablonowych wyborów w kwestii ubioru do pracy:)

Obserwuj mnie także na instagramie

Christopher