23/08/2019

Łączenie i dobór kolorów w modzie męskiej

Prawdziwy facet nie boi się kolorów

Łączenie i dobór kolorów

W kwestii jaką jest łączenie i dobór kolorów tradycyjny Polak trzyma się kolorów pewnych: czarnego, białego i szarego, które uznawane są za tak zwane kolory bezpieczne. Czyli mówiąc prosto: nie zaszalejesz, ale nie narazisz się na śmieszność. Żaden z was przecież nie chce być pośmiewiskiem więc nadużywacie wyżej wymienionych kolorów we wszystkich stylizacjach. Zauważyłem jedną niepokojącą rzecz, polska ulica jest przeraźliwie szara, w porównaniu z Rzymem, Barceloną czy nawet Berlinem. Polak jest zwykle ubrany w blady, nieciekawy mundurek. Nie lubimy się niczym wyróżniać, a barwna kolorystyka kojarzy nam się mylnie z panami o orientacji homoseksualnej. Nie musisz być jednak gejem aby wyglądać atrakcyjnie w kolorach innych niż czerń i biel. Wystarczy trochę wyobraźni i fantazji by doskonale połączyć ze sobą pozornie niepasujące do siebie kolory.

Jak łączyć kolory zatem aby wyglądać atrakcyjnie ale nie być overdressed? Podstawową, uniwersalną zasadą jest łączenie i dobór kolorów z podobnych grup kolorystycznych. W ten sposób na pewno unikniecie błędu. Drugą zasadą jest trzymanie się 3 kolorów i nie wprowadzanie do stylizacji większej ilości barw. Jeśli wprowadzisz do swojej stylizacji więcej niż 3 kolory, będziesz wyglądał krzykliwie, nieelegancko, jak papuga ara. Będziesz wzbudzał powszechne zainteresowanie, ale w negatywnym jego znaczeniu. Trzecia, być może najważniejsza to unikanie tych samych barw czyli np nieubieranie się w całości na zielono, bądź czerwono. Kolory intensywne muszą być przełamane zupełnie innym odcieniem. Jeżeli masz zielone spodnie to nie ubieraj zielonego topu i zielonych butów bo to nie ma nic wspólnego z byciem modnym a raczej wskazuje na brak gustu.

Poniżej przedstawiam przykładową stylizację, która pokazuje jak odpowiednio łączyć i dobierać kolory. Mam na sobie zielone spodnie, które świetnie korespondują z zieloną o odmiennej tonacji zieleni, koszulą. Koszula dodatkowo nie jest jednolita, ale ma wzorki, więc można do tych wzorków dobrać buty. Ja akurat wybrałem buty Pumy, sygnowany przez rapera Big Sean’a. Połączenie zieleni i żółci jest wyjątkowo korzystne ponieważ te dwa kolory się nie gryzą. Uważajcie zatem więc jakie kolory ze sobą łączycie.

Skoro czytasz ten post, warto abyś przeczytał też post o tym jak ubrać się do pracy:

http://christophermakowski.com/fashion/nieszablonowy-styl-do-pracy/

 

 

 

Dobór i łączenie kolorów
Łączenie i dobór kolorów