12/11/2017

Parka : Kolejny must have

Parka, podobnie jak kardigan, ma korzenie militarne. Armia Stanów Zjednoczonych zauważyła, że rdzenna ludność Alaski i Syberii nosi bardzo wygodne, rozpinane, ciepłe kurtki, a właściwie kurtko – płaszcze sięgające aż do kolan, i zaadoptowała je do swoich potrzeb. Wygląd parki pokochali hipisi, którzy w latach 60 zaczęli ją nosić jako wymownie przewrotny symbol pokoju i tolerancji. Następnie w latach 80 i 90, uniform wojskowy przekształcił się w uniform intelektualistów.

Jak już we wstępie wspomniałem, parka jest bardzo długą kurtką. Długą kurtką ale nie over sizem  ! Nie popełniajcie  typowych błędów i nie kupujcie za dużych o 2 rozmiarów. Kierujemy się obwodem klatki piersiowej, i tak np, ja przy wzroście 192 noszę rozmiar L . Parka jest kurtką dość luzną, nie krępującą ruchów, ale w ramionach powinna być przylegająca. Zwróć uwagę na moje  zdjęcia. Mimo, iż parka sięga z tyłu prawie do kolan, to w barkach nie jest absolutnie luźna. W ten sposób podkreślamy typowo męskie atrybuty sylwetki, o czym pisałem już w innych postach a więc : szerokie barki, wąskie biodra.

Parka występuje w różnych kolorach, ale najbardziej efektowna jest ta w kolorze khaki. Idealnie pasuje do jeansów, ale ostatnio zakładałem do niej też spodnie camo + czarny sweter i też wyglądało to bardzo dobrze. Parki są szyte na różne pory roku. Są wiosenno- jesienne lekko ocieplane( moja parka do nich należy), typowo zimowe, bardzo ciepłe, często robione z high tech fibers oraz typowo leciutkie na lato bez żadnej podszewki.

Niezależnie od typu parki, zawsze daje ci swobodny look byś na lajcie przemierzał ulice miasta.

Firmy :

  • parka Your Turn
  • Golf Selected Homme
  • Jeansy Pepe Jeans
  • Buty Dr Martens
  • Okulary Ray Ban Wayfarer